Lifestyle

Węgiel a ekogroszek

Chociaż na rynku dostępna jest już spora ilość ekologicznych rodzajów opałów to w Polsce nadal większość domów ogrzewana jest węglem kamiennym. Wpływ na to ma przede wszystkim relatywnie niska cena. Okazuje się jednak, że do 2020 roku piece węglowe mają zniknąć z naszych domów na rzecz tych ekologicznych.

Za ekologiczny uznaje się na przykład ekogroszek chociaż ten również wyrabiany jest z węgla kamiennego. To szlachetna odmiana, która charakteryzuje się niską zawartością siarki, przez co do środowiska nie emitowane są niekorzystne spaliny. Co więcej, ekogroszek jest praktycznie bezdymny a w swoim składzie posiada bardzo małą ilość substancji niepalnych – dzięki temu piec można sprzątać nawet co kilka dni, bo tak mało popiołu po nim pozostaje.

Węgiel w czystej postaci coraz częściej wypierany jest z rynku właśnie ze względu na swoją szkodliwość, jest po prostu nie ekologiczny i wpływa na powstawanie smogu. Uznaje się natomiast, że bio jest ekogroszek chociaż dla wielu jest to kwestia sporna.

Wybierając ekogroszek należy patrzeć przede wszystkim na jego parametry. Uznaje się na przykład, że najlepszy jest granulat do 25 mm chociaż większość kotłów z podajnikiem przyjmuje opał do 41 mm.

Same piece na ekogroszek są dużo łatwiejsze w obsłudze aniżeli te na węgiel. Przede wszystkim dużą pomocą okazuje się być podajnik opału, dzięki któremu domownik musi obsługiwać piec raz na 2-3 dni, w taką samą częstotliwością piec należy czyścić z popiołu. Obsługa pieca na ekogroszek jest praktycznie zautomatyzowana, ciepła woda jest dostępna cały czas, pieca nie trzeba notorycznie rozpalać a wystarczy go jedynie odpowiednio zaprogramować.

To z całą pewnością przewaga ekogroszku nad węglem chociaż trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach Polacy coraz chętniej wybierają kotły na biomasę, pellet a nawet kolektory słoneczne, które są jedynie wspomagającym źródłem energii cieplnej. http://credit-n.ru/offers-zaim/oneclickmoney-zaim-na-kartu.html http://credit-n.ru/business-kredit.html