Zdrowie i uroda

Co musisz wiedzieć o raku piersi?

Piersi są bez wątpienia atrybutem kobiet. Niestety najczęściej zwracają one uwagę na ich urodę, zamiast skupić się na zdrowiu. To między innymi rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, które doprowadzają do śmierci pacjentek. Warto wiedzieć o nim więcej. Tylko wtedy można reagować na tyle wcześnie, by był całkowicie wyleczalny.

Rak piersi – statystyki

Na raka piersi chorują coraz młodsze Polki. Wśród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, to właśnie rak piersi występuje najczęściej. To aż 21% przypadków. Połowa z nich dotyczy kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat. Niestety większość z nich umiera. Winą obarcza się zbyt późną diagnostykę, kiedy nowotwór jest już w fazie bardzo zaawansowanej. Spośród wszystkich pacjentek onkologicznych, u których rozpoznano raka piersi, umiera ponad 13% z nich. Sam rak piersi nie zawsze jest bezpośrednią przyczyną. Prawie zawsze pojawiają się przerzuty. W tym przypadku możemy mówić o przerzutach na jelito grube, węzły chłonne, płuca, kości, jajniki, trzustkę czy żołądek.

Rak piersi – profilaktyka

Pierwsze badanie piersi, które ma na celu wykluczenie albo rozpoznanie zmian nowotworowych kobieta powinna odbyć w wieku 25 lat. Wtedy wykonuje się najczęściej USG piersi. Warszawa, Kraków oraz inne miasta w Polsce są miejscem gdzie jest możliwość wykonania tego badania. U kobiet starszych, które ukończyły już 50 lat, o wiele lepszą metodą diagnostyczną jest mammografia.

Badania profilaktyczne z zakresu ultrasonografii czy mammografii powinny być wykonywane raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Raz w miesiącu kobieta powinna realizować samobadanie piersi. O tym, jak prawidłowo je wykonywać, dowiedzieć się można od lekarza ginekologa.

Rak piersi – pierwsze objawy

Oprócz guza w gruczole piersiowym, pacjentka może zauważyć również inne niepokojące objawy. Mowa tutaj o zmianie wielkości i kształtu piersi, bolesności piersi czy wyciekach z brodawki.

Rak piersi – czynniki ryzyka

Na raka piersi są narażone przede wszystkim kobiety, u których w rodzinie występowały już przypadki zachorowania. Choroba tego typu częściej diagnozowana jest u kobiet po 35 roku życia, również u tych, które pierwsze dziecko urodziły po 30 roku życia. Uznaje się, że rak piersi częściej pojawia się u pań, które późno dostały pierwszą miesiączkę i u tych, które przeszły późno klimakterium. Wpływ na występowanie raka piersi ma również przyjmowanie środków hormonalnych – to przede wszystkim kobiety, które przyjmują antykoncepcję hormonalną dłużej niż 8 lat.

Co ważne, należy obalić pewne mity. Ryzyko zachorowania na raka piersi nie jest większe u kobiet, które mają obfity biust. Nie jest też większe u tych, które mają implanty piersi.

Nie każdy guz oznacza nowotwór złośliwy. Okazuje się, że na 10 zdiagnozowanych guzków w gruczole piersiowym, tylko 1 jest złośliwy.

Rak piersi – diagnostyka

Diagnostyka raka piersi to przede wszystkim badanie USG u kobiet młodszych oraz mammografia u tych starszych. Oba badania są bezinwazyjne i bezbolesne. Pozwalają wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, które udaje się jeszcze całkowicie wyeliminować.

Jeśli guzek rzeczywiście zostanie rozpoznany, najczęściej wykonuje się badania dodatkowe, w tym biopsję. Ta polega na pobraniu wycinka zmiany, która poddawana jest szczegółowej analizie. http://credit-n.ru/offers-zaim/moneyman-srochnye-zaimy-online.html http://credit-n.ru/offers-zaim/zaymer-online-zaymi.html