Biznes i usługi

Co warto wiedzieć o kosztach sądowych?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w sądzie ponosi się opłaty, czasem wręcz ogromne. Sprawa zaczyna się oczywiście od złożeniu pozwu, którego opata jest obowiązkowa, jednak możemy domagać się jego zwrotu. Jest to jednak tylko jeden z potencjalnych kosztów, które może się zdarzyć, że będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Koszty w postępowaniu cywilnym zawsze ponosi przegrana strona. Dodatkowo warto wiedzieć, że będąc stroną wygraną, nie oznacza to, że wszystkie poniesione wcześniej koszty zostaną nam zwrócone. Wszystko  to jest opisane w art. 98 kodeksu postępowania cywilnego. Mowa tutaj o takich kosztach jak reprezentacja adwokata, wysokość kosztów stawiennictwa strony, koszty prowadzonego protestu przez stronę lub pełnomocnika oraz inne, które wynikają z przebiegu rozprawy. Koszty, z jakimi strony muszą się liczyć, są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Wahać się mogą w przedziale od 30 do nawet 100 000 złotych.

Zwrot kosztów sądowych obejmuje wydatki, które ponieśliśmy w związku z prowadzeniem sprawy. Z tego wynika, że na początku sami musimy uregulować kwestie finansowe, a dopiero później możemy ubiegać się o ewentualny zwrot pieniędzy. Opłaty sądowe możemy podzielić na trzy rodzaje:

  1. Opłatę stałą, która pobierana jest w sprawach o prawa niemajątkowe, a jej wysokość wynosi od 30 do 5000 złotych
  2. Opłatę stosunkową, która warta jest 5% wartości przedmiotu, o który toczy się spór
  3. Opłatę podstawową, która jest pobierana w sprawach bez opłaty stałej. Minimalna kwota takiej opłaty wynosi 30 złotych.

Warto także pamiętać o opłacie za prawnika, która dotyczy już tylko i wyłącznie nas. Warto zaznaczyć, że nie są to małe pieniądze, dlatego warto znaleźć mecenasa, który jest doświadczony, a jednocześnie możemy sobie finansowo pozwolić na wachlarz jego usług. Najszybszą drogą na znalezienie odpowiedniej osoby jest porównanie lokalnych ofert w internecie. Możemy to zrobić wpisując w wyszukiwarkę przykładowo frazę „dobry adwokat warszawa”, a następnie zapoznać się z dostępnymi ofertami i opiniami poprzednich klientów. http://credit-n.ru/offers-zaim/oneclickmoney-zaim-na-kartu.html http://credit-n.ru/vklady.html