Budownictwo

Czy oczyszczalnia biologiczna jest opłacalna?

Ludzie mieszkający w miastach nie muszą się zbytnio zastanawiać, co dzieje się z generowanymi przez nich ściekami. Ich ingerencja w sprawy odprowadzania ścieków kończy się na zapłaceniu wystawionych rachunków, ponieważ wszystko odprowadzane jest kanalizacją. Inaczej sprawa wygląda na wsiach, gdzie nie zawsze opłaca się podłączać kanalizację do posesji. W takim wypadku rozwiązaniem jest własna oczyszczalnia biologiczna lub szambo. Instalacja szamba na pewno jest prostsza i tańsza, jednak późniejszy regularny obowiązek opróżniania generuje dodatkowe koszty i absorbuje czas, co sprawia że na dłuższą metę oczyszczalnia ekologiczna sprawdzi się lepiej.

 

Decydując się na postawienie oczyszczalni typu HNV już na starcie mamy szereg zalet. Przede wszystkim są one zautomatyzowane, dlatego nie ma potrzeby ciągłej ich obserwacji i konserwacji. Dodatkowo ze względu na ich konstrukcję nie istnieje problem z unoszeniem się nieprzyjemnego zapachu. Również do zalet można dopisać niski poziom pobieranej energii, a więc oczyszczalnia będzie inwestycją przyjazną naszej kieszeni. Decydując się na montaż oczyszczalni, mamy do wyboru 2 rodzaje – z nitryfikacją oraz z nitryfikacją i denitryfikacją. Pierwsza z nich zapewnia szybki proces oczyszczania, druga natomiast dodatkowo usuwa dokładnie organiczne związki węgla. Dla osób posiadających uprawy rolne z pewnością interesującą ciekawostką jest fakt, że osad wytrącony podczas oczyszczania doskonale nadaje się jako nawóz do roślin.

Przeczytaj także: Procedury i dokumentacja podłączenia nieruchomosci do sieci wodno kanalizacyjnejhttp://credit-n.ru/blog-single-tg.html