Dyskopatia – najczęściej występujące objawy
Dyskopatia to najczęściej diagnozowane schorzenie w zakresie ortopedii. Występują jej różne rodzaje, natomiast przeważnie dochodzi do dysfunkcji krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym. Tzw. wypadanie dysku niestety niesie za sobą sporo negatywnych objawów, których nie można i nie da się bagatelizować. Pacjenci, którzy podejrzewają u siebie dyskopatię, czym prędzej udają się do specjalistów po profesjonalną diagnozę w celu leczenia. Okazuje się, że dyskopatia uniemożliwia normalne funkcjonowanie w pełnym komforcie.
Jak rozpoznać dyskopatię?
Pacjent odczuwa przede wszystkim silny ból pleców, najczęściej w odcinku dolnym. Ten jest raczej stały, może być nawet promieniujący. Wypadnięcie dysku uniemożliwia wyprostowanie się, poruszanie, ból odczuwalny jest w każdej pozycji. Pamiętajmy przy tym, że dolegliwości bólowe występują bez względu na przyczynę dyskopatii – ta może pojawić się jako następstwo nagłego urazu czy kontuzji, jak również w ramach stanów zwyrodnieniowych powstałych w procesie naturalnego starzenia się organizmu ludzkiego.
Jakie jeszcze objawy daje dyskopatia? Leczenie tej dysfunkcji polega oczywiście na „naprawieniu” krążków międzykręgowych, ale konieczna staje się też pomoc doraźna. Środki przeciwbólowe, leki na zawroty głowy i odrętwienia są w tym przypadku niezbędne, ponieważ właśnie takie objawy towarzyszą dyskopatii najczęściej. Do tego dochodzi osłabienie, zaburzenia układu moczowego, niedowłady, bóle mięśniowe. Wszystkie bez wyjątku muszą być natychmiast niwelowane. Pamiętajmy, że zbyt późna diagnostyka i bagatelizowanie problemu może doprowadzić do skrajnie zaawansowanego stadium dyskopatii, której jedyną metodą leczenia będzie operacja chirurgiczna kręgosłupa.