Kominek z płaszczem wodnym a ogrzewanie podłogowe
Wraz z nadejściem innowacyjnych technologii, planując budowę domu jednorodzinnego oraz kwestie jego ogrzewania pragniemy, by najlepsze rozwiązania współgrały ze sobą – wydaje nam się, że tylko wtedy osiągniemy najwyższy komfort bytowania.
Nic bardziej mylnego, okazuje się, że nie wszystkie nowoczesne formy generowania ciepła warto stosować łącznie. Oczywiście, można to robić natomiast doprowadzimy do pewnych utrudnień i z całą pewnością jakość mieszkania zamiast być na najwyższym poziomie to stanowczo się obniży.
Takim właśnie przykładem jest kominek, który stosuje się równolegle z innym systemem centralnego ogrzewania w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli już chcemy tenże kominek to zastosujmy raczej tradycyjne grzejniki. Już wyjaśniamy, w czym właściwie tkwi problem.
Kominek z płaszczem wodnym jest idealnym rozwiązaniem bowiem jego sprawność ocenia się nawet na 82% podczas gdy tradycyjne kominki generują ja jedynie na poziomie mniej więcej 15%. Wynika z tego, iż ciepło może być wytwarzane tanim kosztem. Co więcej, kominek tego rodzaju może też podgrzewać wodę. Nie jest to jednak dobry sposób, by generować ciepło w całym domu stale – kominki mogą działać kilka, maksymalnie kilkanaście godzin w ciągu dnia. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę fakt, iż ogrzewanie podłogowe także nie działa stale to może okazać się, że w krótkim czasie dojdzie do znacznego wychłodzenia całego domu. Wyłączając główne źródło ogrzewania, jakie stanowiłaby duża powierzchnia podłogi, pozbędziemy się ciepła. Raczej więc wybierajmy kominek tego typu z równoległym działaniem standardowej instalacji centralnego ogrzewania i kotła. Jeśli zaś planujemy ogrzewanie podłogowe to wykluczmy kominek.