Kominek z płaszczem wodnym – wady i zalety
Prawidłowo zainstalowany kominek z płaszczem wodnym pozwoli nie tylko na równomierne ogrzewanie całego domu, ale również podgrzewanie do odpowiedniej temperatury wody użytkowej.
Można wymieniać wiele zalet tego rodzaju rozwiązania jeśli tylko inwestorzy zdecydują się na zainstalowanie dodatkowego buforu ciepła. Przede wszystkim pozwoli to magazynować ciepło jeszcze wiele godzin po zaprzestaniu pracy kominka, po drugie pompa ciepła będzie wykorzystywana jeszcze bardziej efektywnie. Co więcej, palenie w kominku będzie odbywać się z pełną mocą.
Kominek z płaszczem wodnym to nie tylko możliwość uzyskiwania ciepła z pełną skutecznością. To również walory estetyczne – płomienie w kominku będą dostrzegalne za czystą szybą co wpłynie na klimat domu.
Warto jednak pamiętać, że montaż takiego systemu musi przebiegać w pełni profesjonalnie. Każdy błąd może doprowadzić do uszkodzeń w eksploatacji a nawet do zagrożenia zatrucia czadem. Tego rodzaju system grzewczy wymaga dużego doświadczenia i wiedzy nie tylko od instalatora, ale również od domowników, którzy będą go obsługiwać – kominki tego rodzaju wymagają sporej ingerencji użytkowników w jego sprawne działanie.
A jakie są wady tego rodzaju ogrzewania domu? Przede wszystkim instalacja takiego rodzaju kominka jest dosyć droga. Co więcej, jeśli pompa ciepła zostanie zainstalowana nieodpowiednio bądź zostanie zatrzymana to w całym domu użytkownicy będą odczuwać zimno. Właśnie dlatego osoby, które zdecydują się na tego rodzaju system powinni dodatkowo zainwestować w zasilacz awaryjny. Pamiętajmy, że wkłady to takiego kominka to nie jedyne koszty, jakie należy ponieść. Aby zminimalizować ryzyko awarii i nie dopuścić do nieobliczalnych często następstw wynikających z nieprawidłowego działania kominka (na przykład do zagotowania wody w płaszczu wodnym) należy stale kontrolować działanie zarówno głównego komina jak również jego części dodatkowych.