Zdrowie i uroda

O czym warto pamiętać przy wyborze rezonansu magnetycznego?

Nowoczesne metody diagnostyczne na czele z rezonansem magnetycznym robią duże wrażenie pod kątem efektywności obrazowania różnorodnych schorzeń na poziomie całego organizmu. W jaki sposób pacjent powinien prawidłowo przygotować się do spotkania z nowoczesnym urządzeniem medycznym i co zrobić, żeby zwiększyć szanse na wykrycie schorzenia?

 

Na co uważać przed zgłoszeniem się na profesjonalną diagnostykę rezonansem?

W pierwszej kolejności przyda się przejrzenie przeciwwskazań dotyczących rezonansu magnetycznego NFZ. Najważniejsze to wykluczenie elementów metalowych oraz wszystkich wszczepów, nawet elektronicznych. Wykluczenie z diagnostyki dotyczy pomp insulinowych, ale również rozruszników serca (dużo zależy od sprawdzenia kompatybilności). Lekarza trzeba koniecznie uprzedzić o takich dodatkach. Ekspozycja na stałe pole magnetyczne podczas diagnostyki zaburza pracę wielu układów, w tym zegarków, elektroniki, kart magnetycznych.

 

Czego dotyczy nowoczesne badanie i co tak naprawdę pokazuje pacjentowi i lekarzowi?

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej to tylko jedno z najważniejszych rozgałęzień. Badanie obejmuje również schorzenia kręgosłupa, neurologiczne głowy, analizę naczyń krwionośnych. Rezonans bardzo pomaga w wykrywaniu nowotworów i precyzyjnie określa rozłożenie patologicznych zmian, znacznie lepiej od USG i innych metod dostępnych powszechnie w klinikach. Niektóre zmiany ocenia się bez kontrastu, a inne z kontrastem bezpiecznym dla dzieci lub osób dorosłych, w tym seniorów. Nowoczesny rezonans magnetyczny pokazuje jasno nie tylko narząd, ale również to, czy dana część organizmu pracuje w pełni prawidłowo. Nie jest to badanie najtańsze, ale znajduje się w czołówce efektywności. Pacjenci, którzy borykają się z trudnością przy postawieniu prawidłowej diagnozy powinni zainteresować się metodą rezonansu.

 

Czy warto postawić na precyzyjną diagnostykę?

Prawidłowa diagnostyka organizmu ułatwia mocno długoterminowe leczenie i trafia po prostu do źródła problemu. Pacjenci po badaniu rezonansem doceniają bardziej rozwój nowoczesnej medycyny.