Lifestyle

Jaką porą roku najlepiej zaczynać budowę domu?

Budowa domu to długi proces. Wylicza się, że zgrana i żwawa ekipa budowlana postawi go w 9-12 miesięcy. O tym, kiedy należy zająć się pierwszym etapem budowy, decyduje jednak pora roku. Idealnie jest, kiedy dom zacznie powstawać z początkiem wiosny. Ale zacznijmy od początku.

Lato jest idealnym czasem na szukanie projektu domu. Nie jest to wcale taka łatwa sprawa, bo dom budujemy przecież na lata, ma to być nasze wymarzone gniazdko. Szukajmy więc w licznych biurach projektowych. Zastanówmy się, czy kupujemy gotowy projekt domu z poddaszem, z ewentualnymi przeróbkami, czy może postawimy na zupełnie indywidualny, zgodny z naszymi oczekiwaniami. Ten gotowy będzie możliwy do wdrożenia w znacznie krótkim czasie, na indywidualny trzeba poświęcić go dużo więcej.

Jesienią zacznijmy załatwiać wszelkie formalności. Okazuje się, że te mogą zająć nawet 6 miesięcy. Pozwolenie na budowę, dostosowanie projektu do planów działki i warunków zagospodarowania przestrzennego trochę trwa, a to tylko niektóre elementy całej „papierologii”.

Zima to czas spokoju, przed rozpoczęciem domu raczej nic się wtedy nie dzieje. Możemy spokojnie szukać inspiracji na wykończenie poszczególnych wnętrz. Jeśli nie mamy jeszcze ekipy, która wybuduje nasz dom, to zima jest tzw. ostatnim dzwonkiem, żeby takową znaleźć. Trzeba wziąć pod uwagę, że najlepsi fachowcy mają zarezerwowane terminy nawet na rok do przodu.

Wiosna za to jest najważniejszym etapem, bo to wtedy rozpoczyna się budowa domu. Ekipa budowlana wylewa wtedy fundamenty i wykonuje kolejne etapu budowy. Przez całą wiosnę i lato prężnie pracuje, by na zimę dom stał już w stanie surowym, zamkniętym. Wtedy można zająć się jego wykańczaniem. Marzeniem większości właścicieli nowych domów jest to, by móc w nim urządzić święta. Do grudnia pozostaje mało czasu, więc jest to okres pełen wzmożonych prac. Na pocieszenie dodamy tylko, że większość osób realizuje to marzenie i nieopodal kominka stawia już żywą choinkę.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Budowa domu to nie wyścig. Nie należy śpieszyć się z tego rodzaju pracami. Jeśli dom powstał już w jednym sezonie budowlanym, to istnieje duże ryzyko, że nie będzie on solidny. Fachowcy doskonale wiedzą, że na każdy etap budowy przychodzi odpowiedni czas. Istnieją też pory roku, w których nie można wykonywać poszczególnych robót. Z całą pewnością nie wylewa się na przykład fundamentów zimą. I chociaż prawdą jest, że w okresie jesienno-zimowym, koszty materiałów budowlanych nieco spadają, to czy na pewno warto oszczędzać na inwestycji, która ma służyć nam i kolejnym pokoleniom? Pamiętajmy, że budowa własnego domu to nierzadko najważniejsza i największa inwestycja w naszym życiu. Wylicza się, że to średni koszt 500 -700 tysięcy złotych – oczywiście są też domy budowane za kilka milionów złotych. Zastanówmy się więc, czy czas jest w tym przypadku na pewno dobrym doradcą? Na pewno warto postawić na sprawdzoną ekipę budowlaną, dzięki czemu profesjonaliści zaplanują każdy etap budowy domu zgodnie z wytycznymi i będą się trzymać ustalonego harmonogramu wszelkich prac. http://credit-n.ru/offers-zaim/webbankir-online-zaim-na-kartu.html http://credit-n.ru/offers-zaim/migcredit-dengi-v-dolg.html