Produkcja różnych typów sprawdzianów i przepychaczy – na co zwrócić uwagę?
Najlepsze sprawdziany trzpieniowe, czy przepychacze to te, które powstają w oparciu o unikalną filozofię, gdzie producent skupia się przede wszystkim na zwiększaniu sztywności produktu przy prędkości roboczej, co ma duży wpływ na wydajność i dokładność narzędzia. Stamtąd optymalizuje się urządzenie tak, aby odpowiednio dopasować je do specyfikacji danego projektu.
Powłoki (pokrycia) wykorzystywane w produkcji narzędzi, w tym narzędzi do kół zębatych i wielowypustów
Aby proces produkcji narzędzi do kół zębatych i wielowypustów przebiegał jak najpłynniej i z jak najlepszym efektem końcowym, producenci dokładnie rozważają takie kwestie jak:
- pokrycia (powłoki),
- rozmiar obwiedni,
- prędkości,
- obciążenia narzędzi,
- rodzaj łożyska.
Wszystko to ma na celu zmaksymalizować sztywność, a także przedłużyć żywotność produktu, jakim są przeciągacze bądź sprawdziany. Dostosowuje się również uszczelnienia narzędzia do przewidywanego obciążenia, a taki unikalny proces zwykle jest też wykorzystywany pod sprawdziany do wielowypustów w celu zmniejszenia zużycia, rozproszenia ciepła i zapewnienia ochrony przed korozją.
Rodzaje przepychaczy do wielowypustów a ich specyfika zastosowania
Same przepychacze do wielowypustów mają nieskończoną różnorodność kształtów i rozmiarów, ponieważ przeciąganie jest niezwykle wszechstronną operacją. Jednak niektóre z najczęstszych form wymienimy w tym miejscu. Najprostszym rodzajem przeciągania jest przeciąganie okrągłe. Jest to okrągły pręt, który tworzy otwór podobny do otworu wykonanego przez wiertarkę. Różnica polega na tym, że cięcie przeciągaczem jest szybsze, czystsze i może osiągnąć węższą tolerancję. Okrągłe przeciągacze mogą być używane do szybkiego wykonywania dokładnych otworów i doskonale nadają się do produkcji masowej. Przeciągacze wielowypustowe umożliwiają operatorom wycinanie sekwencji zębów lub nacięć na obwodzie otworu, który już został wycięty. Ten szczególny kształt ma ogromne znaczenie w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie wielowypusty odgrywają dużą rolę w wałach napędowych, skrzyniach biegów i innych częściach.