Budownictwo

Sposoby na zwiększenie energooszczędności domu

Budowa ekologicznego domu jest powszechnie uważana za ogromną inwestycję. Kluczowe wybory wpływające na energooszczędność występują już przy wybraniu projektu domu ekologicznego. Można wybrać wiele ciekawych rozwiązań mających zwiększyć energooszczędność domu. Niestety jest to obecnie dostępne dla osób posiadających duży budżet na budowę domu.

Mówiąc dom ekologiczny często mamy przed oczami niewielki budynek z panelami solarnymi na dachu. Częściowo można się z tym zgodzić, choć ekologiczność budynku nie ma wpływu na jego wielkość. Natomiast panele solarne jak bardziej są jednym z rozwiązań ekologicznych. Pozwalają pozyskać energię elektryczną, ze słońca co nie szkodzi przyrodzie.

Podobnie jak w przypadku paneli solarnych, ciekawym rozwiązaniem tendencja do optymalizacji energooszczędności domu. Opiera się ona na wykorzystaniu materiałów i technologii pozwalających zmniejszyć straty energetyczne. Wspominając o energii, nie zawsze się mówi tylko o energii elektrycznej, którą uzyskuje się podczas ogrzewania budynku w zimie.

Najczęściej spotykanymi sposobami zwiększenia energooszczędności domu jest jego ocieplenie i wymiana okien. Zainwestowanie w okna energooszczędne pozwala zmniejszyć straty związane przenikaniem ciepła. Podobną rolę pełni ocieplenie dachu oraz budynku z zewnątrz. Obie inwestycje mogą być przeprowadzone nie zależnie od, tego czy budynek już został wybudowany. W starych budynkach stosuje się styropian, który układany jest na zewnątrz ścian domu. W nowych budynkach styropian umieszczany jest w ścianach budynku podczas budowy.

Gdy zastanawiamy się nad energooszczędnością domu musimy, również pomyśleć o systemie wentylacji jego wnętrza. Przy zastosowaniu dobrej elewacji wewnątrz domu wszystkie sposoby energooszczędności się sprawdzą. Samo zastosowanie wentylacji opierającej się na odzyskiwaniu ciepła jest jednym z najważniejszych elementów energooszczędności. Natomiast gdy nie będzie dobrze zapewniona wentylacja do w domu, to nie uzyskamy całkowitego efektu jaki by nas interesował. http://credit-n.ru/about.html http://credit-n.ru/zaymyi.html