Zdrowie i uroda

Zabiegi z olejkiem eukaliptusowym

Olejek eukaliptusowy jest jednym z najpopularniejszych, jakie stosowane są w Polsce. Wszystko dlatego, że posiada on multum różnych właściwości. Jest stosowany zarówno w leczeniu rozmaitych schorzeń, jak i w aromaterapii oraz pielęgnacji ciała. Dzisiaj przedstawiamy Wam różne zabiegi z wykorzystaniem tego olejku.

Działanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z liści drzewa eukaliptusowego. Otrzymuje się go w drodze destylacji z parą wodną. Olejek doceniany jest przede wszystkim za działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

Wykorzystywany jest również w ramach leczenia górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Pomaga też zwalczać katar.

Olejek eukaliptusowy często wykorzystuje się też do aromaterapii. Wszystko dlatego, że ma intensywny, orzeźwiający zapach. Udrażnia kanały nosowe, zwalcza ból głowy, migrenę, poprawia samopoczucie, niweluje zmęczenie. Co ciekawe, zapach eukaliptusa odstrasza też insekty, takie jak komary, wszy czy pchły. W ramach aromaterapii może być też stosowany do odświeżenia powietrza – działa przy tym bakteriobójczo i przeciwwirusowo.

Warto też dodać, że olejek eukaliptusowy jako jeden z nielicznych olejków eterycznych może być stosowany na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Pomaga zwalczyć trądzik, opryszczkę, stany zapalne, ułatwia gojenie się ran, oparzeń.

Najczęściej wykonywane zabiegi z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego

Ponieważ olejek eukaliptusowy ma wszechstronne właściwości, można wykonywać z jego użyciem różnego rodzaju zabiegi. Najpopularniejszym jest aromaterapia. W tym celu najlepiej sprawdzi się kominek aromaterapeutyczny. Do kominka z wodą należy wlać około 10 kropli olejku.

W ramach leczenia górnych dróg oddechowych można z jego wykorzystaniem stosować inhalacje. Do miski z gorącą wodą należy dodać 5 kropli olejku eukaliptusowego. Następnie nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez około 10 minut.

Relaksacyjnie działać będzie masaż ciała. Wykorzystać w tym celu można miksturę sporządzoną z oliwy z oliwek, miodu oraz olejkiem eukaliptusowym. Kilka kropli olejku można również wymieszać z ulubionym balsamem do ciała.

Odprężająco działać będzie też aromatyczna kąpiel. Do wanny z gorącą wodą warto wlać 10 kropli olejku i dodać kilka łyżek miodu.

Znane zabiegi z olejkiem z liści eukaliptusa to również te, które mają działać przeciwtrądzikowo. Do kremu stosowanego każdego dnia wystarczy jedynie dodać jakieś 5 kropli.

Możliwe powikłania

Chociaż działanie olejków uznawane jest za bezpieczne, to nie można przesadzić z ich ilością. W przypadku przedawkowania olejku eukaliptusowego mogą wystąpić zawroty głowy, nudności i wymioty. Jego intensywny zapach może nawet zaburzyć pracę układu górnych dróg oddechowych. Olejku nigdy nie można stosować doustnie, a przed nałożeniem go na skórę warto przeprowadzić test uczuleniowy.

Nie zaleca się, by olejek eukaliptusowy stosowany był przez kobiety w ciąży i karmiące. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli chcemy zastosować go na skórę dziecka. http://credit-n.ru/debitovaya-karta.html http://credit-n.ru/about.html