Źródło informacji o Twoim zdrowiu
Czy wiesz, że kał to bardzo dobry materiał nadający się do diagnostyki różnych chorób?
Badanie kału zazwyczaj kojarzone jest z potrzebą uzyskania wpisu do książeczki sanepidowskiej. Jednak badanie stolca to nie tylko diagnostyka pod kątem zakażenia Salmonellą lub innych bakterii czy też pasożytów i grzybów. To również możliwość oznaczenia markerów stanu jelit takich jak: kalprotektyna, laktoferyna, zonulina, a także markeru nowotworowego M2PK oraz krwi utajonej. Dodatkowo badanie kału nie tylko umożliwia diagnostykę w obrębie jelit, ale również pozwala na wykrycie przyczyn problemów żołądkowych i sprawdzenie obecności antygenu Helicobacter pylori. Badanie stolca może nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest to metoda nieinwazyjna i bardzo skuteczną w wykrywaniu niefizjologicznych stanów przewodu pokarmowego. Dzięki takim badaniom jesteśmy w stanie wykryć różne patogeny przewodu pokarmowego, jak i stany zapalne jelit odpowiedzialne za złe samopoczucie, bóle brzucha, niekiedy biegunki lub zaparcia, ale również przyczyny złego wchłaniania lub niedożywienia.
Badanie kału u dorosłych oraz dzieci
Wykonanie badania kału u dziecka jest jak najbardziej możliwe i niczym się nie różni od badania u osób dorosłych. Pobierany materiał nie może mieć kontaktu z toaletą ani wodą z toalety, a także nie może być zanieczyszczony moczem oraz innymi wydzielinami. Zazwyczaj potrzebna jest jedna próbka materiału, pobrana z kilku miejsc jednego wypróżnienia. Niektóre laboratoria wykonując oznaczenia na obecność pasożytów czy też grzybów wymaga dostarczenia trzech próbek. Jednak jest to zależne od metody wykonania badania i zazwyczaj dotyczy badań kału na pasożyty. Cena takich badań zależna jest właśnie zazwyczaj od metod diagnostycznych.
Ile badań można wykonać z jednej próbki kału?
Ilość badań możliwych do wykonania z jednej próbki jest zależne od rodzaju badań i od własnych ustaleń laboratorium wykonującego badanie. Zazwyczaj wszystkie badania pod kątem bakterii, grzybów, pasożytów, a także markery stanu jelit można wykonać z jednej próbki. Natomiast badanie kału na obecność krwi utajonej z dodatkowym oznaczeniem markeru M2PK wymaga użycia odpowiedniego zestawu, tym samym wykluczając możliwość użycia zwykłej kałówki, jak w przypadku innych badań.
Czy potrzebne jest skierowanie na badanie kału?
W celu bezpłatnego wykonania badania kału należy udać się na wizytę do lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia po skierowanie. Jednak możliwe jest wykonanie badań na własną rękę, prywatnie. Wtedy nie trzeba skierowania do wykonania badania, ponieważ jest to nieinwazyjna diagnostyka.