Zdrowie i uroda

Czym skutkuje nieleczone uszkodzenie stożka rotatorów?

Do głównych funkcji, jakie pełni w ciele człowieka stożek rotatorów, należą: unoszenie ramienia, ruchy obrotowe w obrębie stawu oraz swoista stabilizacja głowy kości ramiennej. W wyniku urazu może dojść do uszkodzenia stożka rotatorów. Oprócz poczucia braku stabilności stawu ramiennego uraz objawia się także bólem, lecz pacjenci nie zawsze podejmują próby leczenia tej przypadłości. Jednak należy pamiętać, że nieleczone uszkodzenie stożka rotatorów może mieć naprawdę poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jeśli zatem zauważymy u siebie ból w okolicy barku (nasilający się stopniowo lub pojawiający się nagle, na przykład podczas podejmowania aktywności fizycznej), powinniśmy podjąć działanie i zgłosić się do specjalisty. Odpowiednim lekarzem będzie ortopeda. Warszawa, a w szczególności dwie dzielnice – Żoliborz i Mokotów, to miejsce, w którym działa centrum medyczne, dostępne każdego dnia. Co ważne – tutaj nie ma kolejek, a to istotny aspekt w przypadku nagłych urazów. Nim jednak zostaną podjęte kroki do leczenia stożka rotatorów, konieczna jest odpowiednia diagnoza, wymagająca wykonania kilku badań. Poza tradycyjnym wywiadem lekarskim należy przeprowadzić między innymi badanie rezonansem magnetycznym (MR) oraz wykonać zdjęcie rentgenowskie (RTG). Pamiętajmy, że nieleczone uszkodzenie stożka rotatorów może trwale osłabić nasz bark i pozbawić go podstawowych funkcji, bez których nasze codzienne funkcjonowanie będzie znacznie utrudnione.