Biznes i usługi

Założenie spółki Z O.O. w Polsce – jak zrobić to dobrze?

Planujesz zakładanie oddziału firmy zagranicznej w Polsce? A może chcesz uruchomić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie do końca wiesz w jaki sposób? Musisz jednak liczyć się z tym, że założenie spółki Z O.O. to spore koszty początkowe, które na pewno poniesiesz podczas składania dokumentacji do urzędu. Według przepisów w Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to taka, gdzie udziału nie mogą być mniejsze niż 50 złotych oraz kapitał zakładowy musi wynosić minimum 5000 złotych. W przeciwnym razie założenie spółki nie będzie możliwe.

Warto dodać, że założenie spółki Z O.O. to szansa na zabezpieczenie swojego prywatnego majątku, gdyż wtedy odpowiedzialność osób działających w spółce jest mocno ograniczona. Zakładnie oddziału firmy zagranicznej w Polsce jest dość proste, szczególnie jeśli tyczy się spółki Z O.O. Wystarczy, że:

  1. Zawrzesz umowę spółki i sporządzisz akt założycielski.
  2. Wniesiesz kapitał zakładowy.
  3. Powołasz zarząd spółki.
  4. Zgłosisz spółkę do KRS.
  5. Dopełnisz pozostałych formalności związanych z rejestracją spółki w US i CRBR.

Jeśli chodzi o koszty – niestety musisz liczyć się z tym, że prowadzenie spółki z O.O. nie będzie sporym rocznym wydatkiem, choć rejestracja takiej działalności wymaga uiszczenia stosownych opłat w urzędzie. Jakich? Otóż opłata sądowa to koszt 250 złotych oraz zgłoszenie spółki w MSiG to koszt 100 złotych.