Zdrowie i uroda

Na czym polega uzdatnianie wody?

Zanim będziemy mogli cieszyć się wodą w naszych kranach, musi zostać ona odpowiednio oczyszczona. Ten proces nazywamy uzdatnianiem wody. Dzięki uzdatnianiu możemy bez obaw pić wodę, gotować, myć się i nie zamartwiać się, że używana woda nam zaszkodzi. Jak wygląda jednak proces uzdatniania wody na poszczególnych etapach?

Czym jest uzdatnianie wody?

Uzdatnianie wody jest procesem, który polega na poprawie jakości wody do tego stopnia, aby można było ją wykorzystać w pożądany sposób. Oznacza to, że proces uzdatniania wody powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i w zależności od nich będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Dla przykładu – uzdatnianie wody pochodzącej z kranu, aby ostatecznie była zdatna do picia, a smak i zapach neutralny dla pijącego, będzie czymś innym niż uzdatnianie wody, która zostanie wykorzystana w przemyśle. W drugim przypadku, w zależności od zastosowania, woda nie zawsze musi mieć nienaganny smak i zapach, ale należy doprowadzić ją do maksymalnego stanu miękkości – maszyny, które będą mieć kontakt z uzdatnioną wodą, nie mogą zostać zniszczone z powodu osadzającego się w wodzie kamienia.

Jakie metody stosuje się do uzdatniania wody?

Odżelazianie i odmanganianie

Odżelazianie to pozbywanie się z wody nadmiaru związków żelaza. Proces odżelaziania odbywa się poprzez wiązanie związków żelaza w takiej formie, która zupełnie nie rozpuszcza się w wodzie.

Woda, w której znajdziemy nadmiar żelaza lub manganu, ma nieprzyjemny zapach i charakteryzuje się metalicznym posmakiem.

Zmiękczanie

Zmiękczanie wody to proces, w wyniku którego pozbywamy się z wody związków i substancji, które powodują jej twardnienie. Do głównych czynników, które znacząco wpływają na twardość wody, są związki wapnia i magnezu. Bardzo łatwo jest rozpoznać twardą wodę w domowych warunkach. Jeśli woda w domu jest twarda, zauważysz osad wewnątrz ścianek czajnika, a grzałka będzie pokryta tym, co nazywamy „kamieniem”. Wewnątrz kabiny prysznicowej dostrzeżesz biało-szary nalot.

Twarda woda uszkadza urządzenia i maszyny, które nie są regularnie czyszczone.. Uszkodzenia generują koszty. Aby się przed nimi ustrzec, warto zainwestować w filtr do wody.

Dezynfekcja

Woda to specyficzne środowisko, które jest atrakcyjne dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Stanowi również transporter dla ich form przetrwalnikowych. Skażona woda wywołuje różne choroby.Picie niebadanej wody z kranu jest niewskazane – oczywiście tylko w przypadku, gdy taka woda nie jest regularnie badana lub filtrowana. W innym przypadku bezpiecznie jest wodę przegotować, gdyż większość drobnoustrojów umiera w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Odwrócona osmoza

Proces uzdatniania wody, który wykorzystuje odwróconą osmozę, to bardzo skuteczna metoda poprawy jej jakości. W trakcie odwróconej osmozy, z wody usuwane są wszelkie drobnoustroje i zanieczyszczenia mechaniczne.

Uzdatnianie wody to proces wieloetapowy, dlatego ważne jest określenie, jakie zanieczyszczenia będą konieczne do usunięcia. W ten sposób można ograniczyć się do metod, których naprawdę się potrzebuje. Wymieniliśmy tylko kilka z nich, jednak metod uzdatniania wody jest zdecydowanie więcej.